Nástěnka blogu

Chceš se mě na něco zeptat TADY
Reklamy SEM /

Nechť je tento blog ponechán a zakonzervován pro příští generace ve stavu v jakém je. Třeba někoho ještě dodatečně potěší. Na mazání ho nemám srdce.

Můj email : lilliinka@email.cz

Nashledanou v příštím životě! (jak by řekl Desmond ze Ztracených) :)

1. díl - Mayové tak jak je neznáte

30. listopadu 2012 v 15:25 | lilliinka |  Co by kdyby ...aneb rok 2012
Dneska vám přináším první díl svého apokalyptického seriálu. Doufám, že to někdo bude číst, protože to dělám pro vás. Já osobně tohle vědět nemusím neboť většinu z toho znám, jak jsem psala, a taky toho mám kupu načtenou.
Ale pryč ode mě a mých blbých keců. Dnes se podíváme na takový úvod do apokalypsy. Musíte se dozvědět nejprve to základní, aby jste pochopili to další, což dá rozum. Samozřejmě, někteří, z vás jsou v tom stejně zběhlí jako já nebo možná zběhlejší, tak těm to malé opáčko snad vadit nebude. Takže řekněme, že tohle je úvod. Teď se pohodlně usaďte ve svých křeslech a....začínáme.


Konec světa. Hodně lidí v něj věří a já vám můžu prozradit že na 100% nastane. Kdy? O tom se však můžeme jen dohadovat. Mnozí třeba i z vás si pak vsugerovali, že mýtický konec připadá na 21. 12. tohoto roku, neboť právě v tento den končí velice prastarý a precizně utvořený kalendář stvořený starou civilizací zvanou Mayové.
Kdo jsou ti Mayové? Mayové jsou původní obyvatelé jižního Mexika a severní části Střední Ameriky. Začátkem 21 století zde žije okolo 6 milionů potomků Mayů. Mnozí z nich se už začlenili do moderní kultury, která je obklopuje, jiní pokračují ve svých tradicích a často mají jako mateřštinu jeden z mayských jazyků. Největší část současné mayské populace žije v mexických státech Yucatan, Campech, Quintan Roo, Tabasco a Chiapas. Dále jsou Mayové ve Střední Americe ve státech Belize, Guatemala a v západních provinciích Hondurasu a Salvadoru.
My se budeme věnovat především asi nejznámějším Mayům a to těm z Guatemaly.
Ovšem nejprve vystává otázka, co to ty Mayové jsou. Nemyslím tím charakteristiku, nýbrž, co je to za lidi.
Vzhledem k tomu,že o nich máme jen pramalé zmínky se může hodně dohadovat. A jedno je jasné byli to na soji dobu velice vyspěl národ, který dokázal vyvinout svůj dokonale přesný kalendář, ale to není jejich jedinou mimořádnou znalostí, kterou tento národ disponoval. Otázka nám hned záhy z toho vyplývá. Odkud vzali všechny tyto vědomost? Byl jejich učitel někde z jiné, vyspělejší planety?
Předpokládáme, že dějiny Mayů začínají někde kolem roku 7000 př.n.l. V období 2000př.n.l - 250 př.n.l, které označujeme jako předklasické v dějinách Mayů. Pak má docházet ke kontaktům Mayů s Olméky, což má být tajemná středoamerická kultura. Jak Mayům tak Olmékům se nikdy nepodaří vytvořit normální stát, pouze tvoří jakýsi druh městských států, které pak spolu udržují jakési vztahy. V případě Mayů to nebyly vztahy ani trochu dobré. Dnes je vnímáme spíše jako velice agresivní národ, který v bojích muž proti muži porazil národ Olméků a převzal od nich matematické dovednosti, astronomické znalosti a svůj slavný kalendář. Tyto věci pak ještě zdokonalují a dále rozvíjejí. Ovšem, kde ke svým dovednostem přišli Olméci? Kdo jim poradil, že je výhodné počítat s pojmem nula? Kdo je přivedl na vymyšlení dvacítkové soustavy? A jak se dověděli, že Země není placka,ale koule a otáčí se kolem své osy? Kde na to přišli, když v Evropě jsme div nelezli po stromech a to, že Země je koule se uznalo církví až v 16 století?
Otázek je spousta avšak není žádná odpověď. Tedy nejvíce pravděpodobně zní, že to byli jakési dary od někud z vyspělejších planet.
Nesmím však také zapomenout zmínit se asi k největší podivnosti mayské civilizace. Co je vedlo k obětování tolika lidí a tak krutými způsoby? Byly to dary bohům nebo snad někomu komu vděčili za hluboké znalosti? Ať tak či tak roku 1558 sepsal neznámí indián Popol Vuh, z kterého čerpáme v podstatě všechny informace týkající se mayské mytologie. V díle se píše o bohu Tohil, kterému měli Mayové obětovat svoji krev. Podle jednoho českého záhadologa, by to moho být proto, že civilizace pocházející z vesmíru měla velký problém s gravitací a jiné problémy, které řešili velkým množstvím krve. Ovšem i když Mayové dávali svým "bohům" tučné oběti stejně to nepomohlo, neboť jejich bohové náhle zmizeli. Mohl by tedy konec světa třeba souviset s příchodem těchto bohů zpátky na planetu, nebo je to mnohem složitější a těžší? Tak na tyto otázky týkajicí se kultury těchto prapodivných lidí vám odpovědět neumím. Uvidíme tedy, co nám přinese 21.12.2012.

V příštím díle se podíváme na toto tajuplné číslo, ale neznamená to, že opustíme Maye. Ne, těmi toto všechno začíná a možná, že i končí.

Zdroje: wikipedie, časopis Enigma a hlavně můj mozek
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 knihofil18 knihofil18 | 30. listopadu 2012 v 16:19 | Reagovat

Mnoho som toho o Mayoch nevedela, čo si popísala v tomto článku. Ja som kdesi čítala, že Mayovia boli natoľko vyspelí, že dokázali odísť do inej dimenzie, ževraj zažili prepolovanie Zeme... Tých hypotéz je naozaj veľa a z každého rohu na teba vyskočí niečo iné. Nevadí. :)
Inak, ak nebude koniec sveta 21. 12. 2012, netrafí nás asteroid, nevcucne nás čierna diera a ľudstvo sa samo nezničí, koniec sveta môžme predpokladať asi tak o 5 miliárd rokov, kedy vybuchne Slnko a bude po všetkom. :D :) Aj keď pozerať sa mesiac dopredu je neisté, nie to ešte 5 miliárd rokov. :)
Ďakujem za článok. :) Teším sa na ďalší diel.

2 Renny♥ Renny♥ | Web | 30. listopadu 2012 v 18:59 | Reagovat

Tak pro mě byl nejzajímavější ten začátek :)) to jsem o nich nevěděla... :)) těším se na další díl

3 lilliinka lilliinka | E-mail | Web | 1. prosince 2012 v 8:41 | Reagovat

[1]: Děkuju, je milé když někomu udělám radost a s těmi 5 miliardami roků nevím nevím, polde mě už je to otázka pouze milionů let neboť slunce už je nejspíš za půlkou svého života a dřív než vybuchne zemi zničí sami lidé.

[2]: Jsem ráda, že to někomu přijde zajímavý  ataky poučný:)

4 Zoey Zoey | Web | 1. prosince 2012 v 13:23 | Reagovat

Já toho o Mayích taky moc nevím :D Moc se těším na další díl, vážně!!! :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama