Nástěnka blogu

Chceš se mě na něco zeptat TADY
Reklamy SEM /

Nechť je tento blog ponechán a zakonzervován pro příští generace ve stavu v jakém je. Třeba někoho ještě dodatečně potěší. Na mazání ho nemám srdce.

Můj email : lilliinka@email.cz

Nashledanou v příštím životě! (jak by řekl Desmond ze Ztracených) :)

Listopad 2012

1. díl - Mayové tak jak je neznáte

30. listopadu 2012 v 15:25 | lilliinka |  Co by kdyby ...aneb rok 2012
Dneska vám přináším první díl svého apokalyptického seriálu. Doufám, že to někdo bude číst, protože to dělám pro vás. Já osobně tohle vědět nemusím neboť většinu z toho znám, jak jsem psala, a taky toho mám kupu načtenou.
Ale pryč ode mě a mých blbých keců. Dnes se podíváme na takový úvod do apokalypsy. Musíte se dozvědět nejprve to základní, aby jste pochopili to další, což dá rozum. Samozřejmě, někteří, z vás jsou v tom stejně zběhlí jako já nebo možná zběhlejší, tak těm to malé opáčko snad vadit nebude. Takže řekněme, že tohle je úvod. Teď se pohodlně usaďte ve svých křeslech a....začínáme.


Konec světa. Hodně lidí v něj věří a já vám můžu prozradit že na 100% nastane. Kdy? O tom se však můžeme jen dohadovat. Mnozí třeba i z vás si pak vsugerovali, že mýtický konec připadá na 21. 12. tohoto roku, neboť právě v tento den končí velice prastarý a precizně utvořený kalendář stvořený starou civilizací zvanou Mayové.
Kdo jsou ti Mayové? Mayové jsou původní obyvatelé jižního Mexika a severní části Střední Ameriky. Začátkem 21 století zde žije okolo 6 milionů potomků Mayů. Mnozí z nich se už začlenili do moderní kultury, která je obklopuje, jiní pokračují ve svých tradicích a často mají jako mateřštinu jeden z mayských jazyků. Největší část současné mayské populace žije v mexických státech Yucatan, Campech, Quintan Roo, Tabasco a Chiapas. Dále jsou Mayové ve Střední Americe ve státech Belize, Guatemala a v západních provinciích Hondurasu a Salvadoru.
My se budeme věnovat především asi nejznámějším Mayům a to těm z Guatemaly.
Ovšem nejprve vystává otázka, co to ty Mayové jsou. Nemyslím tím charakteristiku, nýbrž, co je to za lidi.
Vzhledem k tomu,že o nich máme jen pramalé zmínky se může hodně dohadovat. A jedno je jasné byli to na soji dobu velice vyspěl národ, který dokázal vyvinout svůj dokonale přesný kalendář, ale to není jejich jedinou mimořádnou znalostí, kterou tento národ disponoval. Otázka nám hned záhy z toho vyplývá. Odkud vzali všechny tyto vědomost? Byl jejich učitel někde z jiné, vyspělejší planety?
Předpokládáme, že dějiny Mayů začínají někde kolem roku 7000 př.n.l. V období 2000př.n.l - 250 př.n.l, které označujeme jako předklasické v dějinách Mayů. Pak má docházet ke kontaktům Mayů s Olméky, což má být tajemná středoamerická kultura. Jak Mayům tak Olmékům se nikdy nepodaří vytvořit normální stát, pouze tvoří jakýsi druh městských států, které pak spolu udržují jakési vztahy. V případě Mayů to nebyly vztahy ani trochu dobré. Dnes je vnímáme spíše jako velice agresivní národ, který v bojích muž proti muži porazil národ Olméků a převzal od nich matematické dovednosti, astronomické znalosti a svůj slavný kalendář. Tyto věci pak ještě zdokonalují a dále rozvíjejí. Ovšem, kde ke svým dovednostem přišli Olméci? Kdo jim poradil, že je výhodné počítat s pojmem nula? Kdo je přivedl na vymyšlení dvacítkové soustavy? A jak se dověděli, že Země není placka,ale koule a otáčí se kolem své osy? Kde na to přišli, když v Evropě jsme div nelezli po stromech a to, že Země je koule se uznalo církví až v 16 století?
Otázek je spousta avšak není žádná odpověď. Tedy nejvíce pravděpodobně zní, že to byli jakési dary od někud z vyspělejších planet.
Nesmím však také zapomenout zmínit se asi k největší podivnosti mayské civilizace. Co je vedlo k obětování tolika lidí a tak krutými způsoby? Byly to dary bohům nebo snad někomu komu vděčili za hluboké znalosti? Ať tak či tak roku 1558 sepsal neznámí indián Popol Vuh, z kterého čerpáme v podstatě všechny informace týkající se mayské mytologie. V díle se píše o bohu Tohil, kterému měli Mayové obětovat svoji krev. Podle jednoho českého záhadologa, by to moho být proto, že civilizace pocházející z vesmíru měla velký problém s gravitací a jiné problémy, které řešili velkým množstvím krve. Ovšem i když Mayové dávali svým "bohům" tučné oběti stejně to nepomohlo, neboť jejich bohové náhle zmizeli. Mohl by tedy konec světa třeba souviset s příchodem těchto bohů zpátky na planetu, nebo je to mnohem složitější a těžší? Tak na tyto otázky týkajicí se kultury těchto prapodivných lidí vám odpovědět neumím. Uvidíme tedy, co nám přinese 21.12.2012.

V příštím díle se podíváme na toto tajuplné číslo, ale neznamená to, že opustíme Maye. Ne, těmi toto všechno začíná a možná, že i končí.

Zdroje: wikipedie, časopis Enigma a hlavně můj mozek

Aby toho nebylo málo

30. listopadu 2012 v 13:25 | lilliinka |  Others
Fajn, takže aby toho nebylo málo ještě jsem se na poslední chvíli rychle zůčastnila na blogu u Knihofila18 takového 21 deního challenge na téma Konec světa. Mají se psát úvahy o tom jaký je člověk, co udělal, co neuděla, co ho mrzí, v čom je dobrej atak. Budou kraťoulinké a vyjdou každý den, jen stručně pár slov o mě, takže snad se bude líbit ajá jdu udělat rubriku challenge, protože je toho na mě až až v poslední době. Tak snad konečně o mě zjistíte víc a doufám, že to bude alespoň malinko lákavé.
lilliinka

Hektický to prosinec

28. listopadu 2012 v 15:04 | lilliinka |  About this blog
Podle nadpisu asi poznáte, že toho v poslední době mám opravdu hodně a já si myslím, že už to stejně víte neboť v poslední době jsem SB, které by bylo dobré nejraději někam nakopat.
Těch důvodů je několik. Ano škola, o tu ani nejde, já bych řekla, že tu mám "na háku" jak se říká nebo nevím jestli se to říká, ale já to mám odposlouchané. Ale to je jedno. Možná jste si všimli, že jsem pro vás začala chystat seriál na téma věčně omílané a to konec světa. Brzy co! Upřímně mě to dřív nenapadlo, takže je to taková rychlovka, kterou nemám moc času si připravovat. Počítám, že seriál (snad ho někdo číst bude) bude mít asi kolem 12 a víc dílů. Podle mě ale nejvíc takovejch 15. Jo řekněme, že vás nebudu déle otravovat. Pokud jich bude víc jako 15 máte můj souhlas s tím,že mě můžete zabít.
Takže to je první věc, tenhle seriál, kvůli kterýmu jsem ve škole věčně někde zasněná (na známkách ovšem se zatím nic extra neprojevilo).
Druhá věc: Tak jsem si řekla že zasoutěžit si bude paráda. Na blogu Deny jsem narazila na soutěž, která se jmenuje Strach ze sněhu a protože miluju výzvy okamžitě jsem do toho šla. Výsledek je, že příběh mám napsaný na papíře ovšem ne v kompu, kde to budu muset překlikat dvěma prsty neboť mi Bůh jaksi zapoměl dát do vínku to úžasné nadání psát všema deseti a bez chyb (zato se pěkně vyřádil na fantazii a mé vyřídilce a zvláštního druhu humoru). Má to být hotové do 15 prosince a já se znám (nejde o to, že je málo času), že to asi nedám, protože jsem lenivá jak moje skoro pětikilová číča, která tedy sotva chodí.
Třetí věc: Neboť miluju výzvy tak jsem se taky stihla přihlásit k Isobel do takovýho challenge, které se jmenuje 24.dní do Vánoc a Isobel vymyslela 12 témat na které se musejí napsat povídky. Fajn nic těžkého pro mě jen kdyby sakra byla víc času. Jak tak koukám ušila jsem si na sebe strašnej bič. Nu těch povídek jak je dvanáct, je logické, že je sem budu muset dávat ob den. Už skoro kňučim neboť nestíhám ani teď když toto píšu.
Tedy abych to uzavřela - účastním se dvou takovejch projektů z čehož ten Strach ze sněhu je soutěž. Vymyslela jsem si seriál o Mayích a konci světa, kterej jestli nebude nikdo číst, je prakticky na provaz (toto je vtip, jak říkám Bůh byl šílenej vědec). Nestíhám a jsem z toho paranoidní. Tak mi promiňte, že budu někdy nepříjemná.
Aby toho ještě nebylo málo. Nejdéle v sobotu vyjde první díl seriálu o konci světa. Ale snad spíš v pátek. 1.12 začínám s challengem od Isobel (povídky jsou krátké a psány mým rádoby vtipně morbidním způsobem), Strach z sněhu taky uvidíte (pokud se do tý doby nezcvoknu) a ještě jedna věc, kdo by měl zájem si "pokecat" tak tu budu 21.prosince od 14:30 - 15:30, klidně odpovídat na vaše dotazy, když napíšete na mail nebo do rubriky Chceš se mě na něco zeptat. Tady budu celou hoďku on-line, pokud si chcete pokecat o konci světa nebo klidně jen tak z nudy.
No a to je snad vše, takže příjemný den.

Co by kdyby....aneb rok 2012 - info

24. listopadu 2012 v 11:31 | lilliinka |  Co by kdyby ...aneb rok 2012
Tak rozhodla jsem se pro vás vymyslet seriál, který by jaksi dokumentoval rok 2012 a údajný konec světa. Netuším jestli to někdo z vás bude nějak číst, ale já jsem si udělala radost, protože mě toto téma obzvlášť zajímá. A já si myslím, že každý zná to magické datum 21.12.2012 a možná vám přeci zvědavost nedá a vy se budete chtít dozvědět víc. A tohle já vám nabízím. Jsem do toho velice zapálená takže můžete čekat články zhruba každý den nebo obden nebo alespoň jednou týdně.
Takže teď o co v tom půjde pokud jste tedy ještě znechuceně nezavřeli článek.
Nejprve vám v úvodu řeknu něco o hlavních packalech, který někomu přidělali více starostí a mě tím nedovolili usnout, řeknu vám o možných scénářích na tento rok, kde v každém jedno článku najdete rozebranou jednu katastrofu s hlediska pesimistického, optimistického a realistického.
Budu vycházet ze sebe sama, neboť mám načteno několik knih, časopisů a článků na internetu, dále z časopisu Enigma a samozřejmě z internetu. Jak už jsem psala k článku Blog má první narozeniny, já se pro vás informace shánět nebojím a to i za cenu, že mě to bude stát pár nehezkých kruhů pod očima, nervů a možná i kritických komentářů. Ovšem jestli to číst nechcete nemusíte.
Nevím kolik bude dílů, ale plánuju jich kolem desítky a víc. Většina jich bude přednastavených, protože věřte nebo ne, já taky musím jíst, spát? , a chodit do školy.
Přesto budu za každý komentář vděčná. Kdyby jste něco chtěli vědět navíc, mail máte, napsat můžete i do rubriky Chceš se mě na něco zeptat. Kdo by nestihl přečíst si vydání nového článku budou v rubrice Co by kdyby... aneb rok 2012. Myslím, že k úvodu jsem toho na vás vychrlila až až a jestli jste to nepobrali nic se neděje, pokud jste to pobrali tak kecáte.
Takže adieu, prosinec mám nabitý neboť se také účastním jednoho challenge, ale to zase jindy, nebojte napíšu.

lilliinka si zase jednou usmyslela a muselo to být

23. listopadu 2012 v 15:11 | lilliinka |  About this blog
Inu, jo. Je to pravda. Asi tak před týdnem jsem si řekla, že mě ten design už vůbec nebere, protože tu byl ale pěkně dlouho a vy z vás mladších, co ke mě chodíte (nemyslím věkově prosím vás) tak ani jiný než tenhle neznáte. Zpočátku jsou byla úplně u vytržení, že se mi povedl design, který má hlavu a patu, jde přes něj číst a vůbec. Jenže ouha pak jsem jednou na notebooku objevila (já mám netbook, takže to tam vidět nebylo), že je ten obrázek krapet menší a má tedy po stanách okraje. No mě málem piclo neboť jsem si myslela, že už jsou přišla na to kouzlo jak Dincie a jí podobní dělaj ty svoje úžasný krásy. Takže jsem se urazila a od té doby to šlo z tímhle designem do kopru. Čím dál míň se mi líbil a tak nakonec muselo dojít na výměnu kabátků. Tenhle tu doufám pobude dýl a já osobně jsem ho nazvala Ve víru fantazie, což je podle barev dost dobře k poznání, Kniha v džungli jak se minulí desiign jmenoval , ale jde puze na odpočinek a předělání a pak se sem možná někdy v budoucnu vrátí. Jak už jsem psala nemohla jsem se na to už dýl dívat a tak jsem stvořila jiný a doufám i lepší. A tak můžu slavnostě prohlásit, že po roce a něco jsem se konečně naučila výrábět dsigne. Sice ne jako Dincie, ale i přesto jsem docela spokojená.
Tak doufám, že se bude líbit. Vaše po práci znavená lilliinka

Proroctví Mayů 2012 - 1. kapitola

18. listopadu 2012 v 10:55 | lilliinka |  Proroctví Mayů 2012
Po strašně dlouhé době sem dávám první kapitolu PMka. Doufám, že nebudete zklamaní, protože
není ani trochu podobná prologu, který se vám asi líbil jak jsem si z těch komentářů odvodila.
Musím vás upozornit, že tahle kapitoka je svým způsobem nezáživná neboť tam ještě ani zdalka není žádná
akce. A takto nějak podobně budou i další kapitolka. jestli jsem dobře počítala tak je jich 9. Těchto prvních devět
vám pomůže více přiblížit a představit hlavní hrdiny, kteří žili obyčejný život do doby než zasáhl osud a z nich se stali Vyvolení.
Takže doufám, že kvůli tomuhle úvodu nebudete zklamaní.

Jedno oznámení a prosba

11. listopadu 2012 v 13:44 | lilliinka |  About this blog
Lidi možná jste si všimli, že jsem sem dala jak svoje tak vaše ikonky. Nemám od každého ikonku, je možné, že jsem ji nenašla nebo, že ji nemá. Pokud ji nemá nic se ho netýká. Pokud ano achtěl by aby tu byla pěkně s ostatními tak mi sem napište a dejte mi sem na ni odkaz.
Taktéž je to i u povídek, ktreé mají obrázky tak jsem je sem dala. Zase je možné, že jsem něco přehlédla a pokud tedy jí chcete mít tady zase napište s odkazem. Pokud by jste nechtěli tu mít jakoukoliv ikonku, tak napište, hned vymažu.
Takže teď seznam lidí od koho co nemám.
Ikonky blogu:
Renny
Lilly
Vicky
Isobel
Aravis
Kate
Weilyn
Lulu
All

Ikonky příběhů:
Lilly
Aravis
Zoey
Pokud by jste v budoucno měnily byla bych ráda, kdyby ste zase napsali ono je unavujicí brouzdat po celém blogu a hledat to pořád nově a nově, pro experty co si mění designy (Oni ví) to platí dvojnásob:)

Něco krásného od Isobel

10. listopadu 2012 v 9:44 | lilliinka |  Others
Úžasné nemyslíte? Já osobně mám radost, že se najde někdo, kdo si s tím dá tu práci a napíše tam i to moje jméno:)
Moc děkuju Isobel je to opravdu nádherné:)


Smrtí to nekončí - 13. kapitola - Zklamání

10. listopadu 2012 v 8:16 | lilliinka |  Smrtí to nekončí
Jak jsem někomu psala teď už nevím komu, ach ta skleróza, tak tato kapitolka je zlomová, co se celého příběhu týče. Takže doufám, že se bude líbit.
A jistě nesmím zapomenout, že je poslední, kterou jsem napsal o prázdninách, takže na pokračování si budete zase muset počkat, řekněme do konce listopadu?

11. -12. 8. - Poslední dny!

9. listopadu 2012 v 15:55 | lilliinka |  About me
11.8
Plechý jsem zdolala. To jsem psala. Ale jaké to mohlo být druhý den. Kdo hádá, že mi bylo mizerě a bolelo mě naprosto všechno nemá pravdu. Normálně já bych si ten Plechý klidně zopakovala. Vpohodě. Takže příští rok jdu Prčice. Asi ne - tedy určiě ne - z Prahy, ale nějakou tu nejkratší trasu určitě zvládnu. Dneska byla už oproti včerejšku víceméně nuda. Koho by zajímala lokomotiva, kterou by ekologové rozebrali přinejmenším na šrot, protože když vypustila svůj černý kouř připadala jsem si jako po atomovým výbuchu. Ale bavilo by někoho koukat se na Volarské menhiry, které jsem si představovala jako Stonehenge, ale přitom vypadali jako patníky. Můžete hádat, proč mě napadlo zrovna toto přirovnání! Víceméně byla nuda.