Nástěnka blogu

Chceš se mě na něco zeptat TADY
Reklamy SEM /

Nechť je tento blog ponechán a zakonzervován pro příští generace ve stavu v jakém je. Třeba někoho ještě dodatečně potěší. Na mazání ho nemám srdce.

Můj email : lilliinka@email.cz

Nashledanou v příštím životě! (jak by řekl Desmond ze Ztracených) :)

Romeo a Julie

24. prosince 2011 v 9:57 | lilliinka |  Shakespeare William
Autor: William Shakespeare
Národnost: Anglická
Hodnocení: jakožto klasika 9


OBSAH: V Italském městě Verona žily dva znepřátelené rody Kapuleti a Montékové. Kapuleti měli dceru Julii, kterou si měl vzít hrabě Paris a Montékové syna Romea, který byl zarmoucený a až jeho bratranec Benvolio z něho vytáhl, že se trápí, protože měl rád jednu dívku, Rosalii, která se, ale zapřísáhla, že se nikdy nezamiluje a ani nevdá. Jednou Romeo potkal chlapce, jež mu dal přečíst, že u Kapuletů se bude konat ples, kam půjde i Rosalie, a proto se tam Romeo v přestrojení vydává. Na plese ale Romea pozná příbuzný kapuletů - Tybalt ? a řekne to starému Kapuletovi a navrhne mu, že Romea zabije. Ale starý Kapulet ho nechce zabít tady a teď. Romeo se setkal s Julií a zatancoval si s ní a zamiloval se do ní. I Julie se do zamiluje Romea. Julie sice zjistí, že Romeo je Montek, tedy její nepřítel, ale i přesto ho miluje. Za pár dní nato se tajně vezmou v kostele, kde jim dá požehnání bratr Vavřinec. Nikdo o svatbě neví, kromě Vavřince a Juliiny chůvy. Jednoho dne, když šli Benvolio a Merkucio (kamarád Montéků) na oběd k Montekům a poté se šli kouknout po Romeovi, který byl, ale u Julie, narazili na Tybalta. Odehrál se souboj a Tybalt zabil Merkucia a Romeo, jež mezitím dorazil , zabil Tybalta. To se dověděl kníže, a protože stanovil, že jestli se bude někdy Kapulet s Montekek ?prát,? jeden přijde o život. Romeovi to ale zmírní jen na vyhnanství, ale to bylo pro pro Romea horší než smrt, znamenalo by to totiž, že by už nikdy nemohl vidět svojí milovanou Julii. MezitímJuliina matka nutila svou dceru ke sňatku s Parisem. Julie nechce, ale její otec je pevně rozhodnut svou dceru k oltáři odtáhnout dokonce i násilím. Zatímco se blížila svatba Julie a Parise, Julie nevěděla co má dělat, nemůže si přece Parise vzít, proto zašla za Vavřincem. Ten ji podal lahvičku s tekutinou a řekl jí, že když jí vypije před spaním, ráno bude ?jako mrtvá?. Tak se i stalo, a proto ji pohřbí do rodinné hrobky. Vavřinec poslal posla s dopisem pro Romea. Ten se vrátil s nepořízenou. Poslal tedy posla č.2. Mezitím k Romeovi přišel jeho věrný sluha Baltazar se smutnou zprávou, že Julie je mrtvá. Romeo byl zničený. Nechal baltazara a došel ke krámku , kde jeden chudý stařík prodával. Romeo po něm chtěl silný jed. Stařík se zprvu ed zdráhal, ale když dostal peníze, svolil. Romeo se vydal, i přes vyhnanství, zpět, aby ještě jednou viděl tvář své milované Julie, a proto zamířil na hřbitov. Tam někoho omylem zabil a až později zjistil, že je to Paris. Poté uviděl Julii, neváhal a vypil jed a spadl na Julii, která se tím probudila. Nad ní stál Vavřinec a radil jí, aby utekla, protože se blíží stráže. Julie nechtěla, protože zrovna uviděla mrtvého Romea, tak vzala jeho dýku a probodla si s ní srdce. Nakonec se Montekové a Kapuleti nad hrobem svých dětí usmířili.


MŮJ NÁZOR: Tak a jedna klasika. Je docela těžké ohodnotit příběh světoznámého spisovatele Williama Shakespeara, a nebýt za to od jeho příznivců zkritizována, ale přesto napsat pravdu. Takže, mě se toamozřejmě jse moc líbilo, sm přpředčtením tohoto díla, které bych spíš označila za tragédii, už o Romeovi a Julii slyšela, asi jako každý. Ale až teprve teď jsem zjistila různé jiné postavy než ty dvě hlavní. Dále bych měla napsat, že kniha vtáhne do děje a nečtenáře potěší, že není zrovna nejtlustší. V knihovně ji můžete najít v podobě dialogů, které bych, ale nedoporučovala, protože se v tom docela dobře ztrácí. Já osobně jsem tenhle příběh četla převyprávěný v knize Evy Vrchlické Z oříšku královny Mab, kde naleznete i jiné Shakespearovi příběhy. Já je sice nečetla, ale vám popřípadě, že si je chcete přečíst, vřele doporučuji a přeji příjemné čtení.


PS: Hezké svátky plné pohody a lásky přeje lilliinka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Renny♥ Renny♥ | Web | 28. prosince 2011 v 10:15 | Reagovat

Já Biebera taky moc nemusím, ale některé jeho songy jsou vážně dobré, ale jen některé :-) To, že je v časopisech mi až tak nevadí, spíše mi vadila Miley Cyrus, když asi tak ještě před rokem byla všude :D A ke klasice Romeo a Julie....nemám, co namítnout. Mě se ten příběh líbí :-)

2 Kath Kath | Web | 28. prosince 2011 v 20:13 | Reagovat

Tak přemýšlím,že si to přečtu :-)

3 Ana Ana | 25. ledna 2012 v 16:56 | Reagovat

Shakespeara já zbožňuju, přečetla jsem spoustu jeho her, ale pravda je že romeo a julie se mi líbí nejvíc :-)

4 Lilly Lilly | Web | 4. dubna 2012 v 19:22 | Reagovat

Romeo a Julie patří k velice pěkným dílům. Je pěkná, smutná a romantická. Já osobně mám radši komedie a to hlavně zkrocení zlé ženy a večer tříkrálový

5 Honza Honza | E-mail | 13. prosince 2012 v 16:21 | Reagovat

Cs lidi. Nevíte kdo to ilustroval kde a kdy to bylo vydáno a v jakým nakladatelství? Potřebuji to totiž do čtenářského deníku

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama